Visszavonhatatlanul megérkezett az ősz. A szabadban kellemes melegben töltött idő lassan csak emlék lesz.
Hamarosan véget érnek a borongós, hosszú téli napok. Mindenki vágyik már a napsütésre, a szabadban eltöltött időre!
Még van időnk megtervezni kertünk, udvarunk arculatát, igényünk, lehetőségeink figyelembevételével.
Októberben minden évben szembesülünk azzal, hogy búcsút inthetünk a meleg időnek.
A gyerekeket kevésbé érinti érzékenyen ez a tény, hiszen a játszótér, az udvar továbbra is számtalan sportra, játékra, kikapcsolódásra ad lehetőséget.
Nem beszélve arról, hogy néhány kerti játékot a lakásban is használhatnak.
Kerti játszóteret minden kisgyereknek
A saját kerti játszótérhez elég egy kis kreativitás, és gyermekünknek boldog birodalmat alkothatunk! Első lépésként mérjük fel, mekkora hellyel rendelkezünk.
Utána gondoljuk végig, hogy melyik az a játék, amivel szívesen játszik a gyermek a játszótéren. Hintázni szeret? Esetleg homokozni, vagy csúszdázni? Szerencsére ma már nincs akadálya annak, hogy ezek közül bármelyiket a kertünkbe varázsoljuk.
A boldog gyermekkor csúszdázással teljes
A szülőnek a legfontosabb, hogy gyermekét boldognak lássa. A gyermekkor a játékról és a tanulásról szól. A kezdeti időszakban a tanulás játékos formában értendő. Ez az ideális kor arra, hogy a gyerekeknek megtanítsuk a türelmet, fejlesszük a problémamegoldó képességüket.
Téli játszótér
Télen pihen a természet, hogy aztán az első napsugarakkal újra éledhessen. Így tesz a játszótér is.
Kertünkben télen árván, kihasználatlanul állnak a csúszdák, hinták, homokozók.
Pihen a futóbicikli, a mászófal, de még a trambulinnak is csak a váza maradt kinn a hidegben.
A meleg még várat magára, de addig is vegyük számba azokat a játékokat, sporteszközöket, amelyekkel zárt térben is jól szórakozhatnak gyermekeink.
Néhány szó a játszóterek kialakulásáról
A városiasodás óta a gyerekek legtöbbször a lakóhelyükhöz közeli utcákon, tereken, pusztás tereken játszottak. Aztán az ipari forradalom és az azt követő urbanizáció, később pedig az autók és a forgalom megjelenése visszaszorította az odakint játszó gyerekek tömegét, mivel többé már nem volt biztonságos felügyelet nélkül kiengedni őket. Ekkor a fiatalok kénytelenek voltak sötét belső udvarokba játszani, ez viszont köztisztasági problémákat vetett fel. Mindezek következtében egyre inkább nőtt az igény rendes, elkülönített játszóterek kialakítására (1900-ra a városi lakosság nagyjából negyede gyerek volt). Az első játszóterek hazánkban különböző oktatási intézményekkel, iskolákkal, óvodákkal voltak összekapcsolhatók, de később (1906-1918.) megjelentek az oktatási intézményektől független játszóterek is.
Az újszülött hamarabb megnyugszik, ha karban vagy bölcsőben ringatják, a kisgyerekek legkedvesebb játéka a hinta, de még a felnőttek is imádnak hintaszékben vagy függőágyban ejtőzni. A hinta a legrégibb, legegyszerűbb és a legnépszerűbb játékok egyike, de kevesen gondolnak arra, hogy egyben az egyik leghatékonyabb fejlesztő eszköz is.
Mi kerüljön a játszóterünkre?
Most, hogy gyerekeink idejük nagy részét otthon töltik, még nagyobb szükségük van a szabadtéri játékra, mint valaha!
Manapság egyre többen terveznek saját célra használt játszóteret. Ennek elkészítéséhez szeretnénk ötleteket adni.
Csússzunk bele a nyárba!
Ki ne várná a nyarat? Nincs is jobb, mint a kellemes meleg, a szabadban eltöltött tartalmas játék.
Ehhez a játékhoz nyújtunk egy kis segítséget.
Szerencsés az, aki saját kertjében töltheti az időt, legyen az játékkal, vagy pihenéssel tarkítva.
Mászófal? Igen!
A mászás az egyik legösztönösebb mozgásforma. A kisgyermekek esetében csak horizontális megközelítésben gondolunk rá, de miért ne lehetne ez a mozgás vertikális is?! A horizontális mászás fogalmának fontosságát ismerjük. A baba fejlődése során ez a lépés elengedhetetlen. Ha mégis kimarad, az később problémákat okozhat.
Tavasz? Akkor játszótér!
Végre vége lett ennek a hideg, havas, borongós téli időnek!
Itt a tavasz, mindenki iparkodik ki a szabad levegőre. És ez Így is van rendjén!
A tavasz meleg napsugarai nemcsak a téli álmot alvó medvét csalogatják elő barlangjából, gyermekeink is a szabadba vágynak. Így aztán egyre gyakrabban halljuk: "Anya, apa, menjünk a játszótérre!" És valóban, miért is ne? A szabadtéri programok tervezésekor a játszótér a mindennapok kézenfekvő választása.
Nagyon régen, már ismerhettük a pedál nélküli kerékpárt. A biciklievolúció során hosszú volt az út a kezdeti járgányoktól a mai biciklicsodákig. Az ősi kerékpár ismét a reneszánszát éli, visszatért a pedál nélküli bicikli. Tanulóbicikliként ismét divat lett a futóbicikli használata.
Játszva fejleszt a csúszda
Hogyan fejleszti a csúszda gyerekeink idegrendszerét?
Míg a gyerekek szórakozásként tekintenek erre a szerkezetre, nem is sejtjük, hogy a csúszda milyen komoly fejlesztő hatással bír.
Szülői segítséggel már az egészen picik is használhatják az alacsonyabb változatokat.
A test irányításáért az idegrendszer felelős, amelynek fejlődéséhez sokféle inger szükséges a külvilágból. Miben segít a csúszdázás?
Fejleszti az Izmokat
A felmászás során sok izom működésbe lép fejlesztve a törzs és a vállöv izomzatát. A lejutásnál meg olykor a gravitáció ellen kell dolgozniuk, ekkor a törzsstabilizátorok kapcsolódhatnak be.
Hogyan válassza ki az ideális csúszdát?
Az elsődleges kérdés, hogy otthoni, vagy közösségi, kültéri, vagy beltéri csúszdában gondolkozik.
Ezerarcú játszótér
A játszótér általában közterületen elhelyezkedő, kikapcsolódásra, gyermekek szabadidejének eltöltésére alkalmas park, közterület vagy tér.
Már az őskorban is mindig játszottak valamivel a gyerekek: apró csontocskákból, kövekből, gallyakból saját maguk készítettek játékokat. Később, mikor rájöttek, hogy a gyermekek a játékoknál semminek sem örülnek jobban, elkezdték gyártani őket.
A trambulin kiválasztásánál sokan tétováznak melyiket is válasszák. Ebben a döntésben szeretne segítségükre lenni a Kerticsuszda.hu a következő információkkal, a vásárlók által feltett leggyakoribb kérdések szempontjai alapján összeállított ismertetővel.
Persze, manapság már nem ritkaság. Egyre több szülő dönt amellett, hogy a kertben építtet saját játékbirodalmat gyermeke számára.
Amellett, hogy ezzel megoldódik a tartalmas délutáni program anélkül, hogy messzebbre – akár a több kilométer távolságra lévő játszótérre – kelljen menni, a szülőnek is könnyebbséget jelent, hiszen a házi munka végzése közben mégis a „szeme előtt” játszanak a lurkók.
HINTÁZZUNK!
Manapság rengeteg helyen találkozhatunk különböző hintákkal, gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy egy gyermek úgy nőjön fel, hogy ne kerüljön kapcsolatba ezzel a közkedvelt játékkal. Gyermekeink hintázhatnak parkokban, játszótereken, bölcsődében, óvodában, a kertben sőt még akár a lakásban is egy kis állványra, vagy egy ajtófélfára függesztett hintaülőkében.
Miért éppen trambulin?
A szabadban végzett játék remek időtöltés a kicsiknek. Könnyen feltalálják magukat, de ha akad egy-két kerti játékszer, azonnal birtokba veszik.
A leg általánosabb természetesen a csúszda. Ki ne szeretne csúszdázni? Korábban már olvashattunk a www.kerticsuszda.hu csúszdakínálatáról akár a kertbe, de a lakásba elhelyezhető műanyag csúszdákról is.
A hinta is minden gyermek és felnőtt számára ismert. A ringatás, hintázás a biztonság érzetét idézi fel bennünk, megnyugtat, kikapcsol.
Most viszont egy olyan eszközről lesz szó, amit a szülők előszeretettel vásárolnak gyermekeiknek, főleg a melegebb idő beköszöntével, mert nagyon jól el tudják ütni vele az időt. A gyerkőcök imádnak ugrálni és kár tagadni, hogy rengeteg pozitív hatást gyakorolnak a fejlődésükre számos területen. Trükkös időtöltés, hiszen a gyermek valójában észre sem veszi, hogy sportol és edzi a testét, hiszen végig jól szórakozik.
Hogyan válasszunk csúszdát?
Ebben a leírásban szeretnénk némi segítséget nyújtani mindenkinek, aki csúszda vásárlás előtt áll.
Előző történetünk a retro játszótéri csúszdáról szólt. Az idő során ez a játék is nagy fejlődésen ment keresztül. Finomodott, szebb formát öltött, és elérhetőbb lett minden kisgyermek számára. A mai kor gyermekének nem kell feltétlenül játszótérre menni ezért a kellemes szórakozásért.
Történetem elég régre, 1968-ra tekint vissza a csúszda életében. Akkor, ha ezt a szót kiejtette valaki a száján „csúszda”, senkinek sem jutott más az eszébe, mint a játszótéren elterülő acél görgős monstrum.